TurkCoder.TK
Özgeçmişi | Prof. Dr. Betül Gözel
0 (553) 633 35 45

Sosyal Medyada Biz}

Özgeçmişi

1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Plastik Cerrahi ihtisasına başlayan Ulusal,  asistanlığının dördüncü yılında Mikrocerrahi eğitimi için ABD’nin ünlü hastanelerinden Cleveland Clinic Foundation Plastik Cerrahi Bölümü’ne gitti.

1 yıl boyunca genetik olarak farklı türler arasında kompozit doku nakilleri üzerinde araştırmalar yaptı. Hayatının en önemli laboratuvar çalışmasına da burada imza atan Doç. Dr. Ulusal, Ohio’daki çalışmasında fareden fareye gerçekleştirdikleri ilk yüz nakli operasyonu ile dünya tıp literatürüne geçen Türk doktoru olmuştur. Burada,  yüz nakli projesinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde proje yürütücüsü olarak aktif rol üstlendi. 2002 yılında Cleveland Clinic’de çalışma ekibiyle birlikte hayvan modellerinde başarıya ulaşan ilk yüz naklini gerçekleştirdi. 2002’de Pittsburgh’da Ohio Valley Meeting’de sunduğu proje “En İyi Bilimsel Çalışma” dalında birinci oldu. Yüz naklinin teknik aşamalarını rapor eden yayını,  2003’te ABD’nin Plastik Cerrahi’de en iyi bilimsel yayını seçildi ve “Barrett Brown Ödülü”nü aldı. Ulusal bu çalışmasıyla,  dünyanın önde gelen merkezlerinden Tayvan Chang Gung Memorial Hospital’ın dikkatini çekti. Tayvan’a giden ve iki yıl boyunca burada uzman doktorlarla çalışan Ulusal,  fareden fareye damar,  sinir ve saç derisi naklederek,  ölü bir insandan yaşayan insana yüz naklinin önünü açtı. Memleket hasretine dayanamayan Ulusal,  2005’te Türkiye’ye döndü. Betül Ulusal, son 3 yıldır Balıkesir’de görev yapıyor. Balıkesir Üniversitesi bünyesinde 2007 yılında kurulan Tıp Fakültesi’ne 2009 yılında gelen Betül Gözel Ulusal, Türkiye’deki yüz nakillerinin de önünü açan mucize doktorumuz olmuştur.

Dünyada fareden fareye ilk yüz naklini yapan hekim olarak tıp literatürüne geçen Doç. Dr. Betül Gözel Ulusal, Tempo dergisinin 2010 yılında yapmış olduğu araştırmada “48 Türk Mucizesi”nden biri olarak seçilmiştir.

Çalışma Hayatı:

1991-1997: 9 Eylül Ün. Tıp Fakültesi
1997-2003: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,  Estetik,  Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kln.
2001-2002: Cleveland Clinic,  ABD,  Fellowship
2003-2005: Chang Gung Memorial Hospital,  Tayvan,  Fellowship
2005: Queen Victoria Hospital ve McIndoe Estetik Merkezi,  Clinical Attachment
2006-2008: Öğretim Üyesi,  Başkent Ün. Tıp Fak.
2007: Avrupa Board Sertifikası
2009-halen: Balıkesir Ün. Tıp Fak. Klinik ve Laboratuarda İlgi ve Araştırma Alanları: Meme Rekonstrüksiyonu,  Onkoplastik Cerrahi Kompozit Doku Allotransplantasyonu,  Intravital Mikroskopi ve Mikrosirkülasyon,  Iskemi Reperfüzyon Hasarı
Ödülleri:

Ohio Valley Meeting,  En İyi Bilimsel Yayın (2002)
Barrett Brown Ödülü (2003)
Yayınları:

47 adet SCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış uluslararası makale
8 adet ulusal dergilerde yayımlanmış makale
3’ü uluslararası 4 kitap bölümü yazarlığı
Şu Anda Yürüttüğü Görevler:

Rekonstrüktif Mikrocerrahi ve Allotransplantasyon Çalışma Grubu Genel Sekreterliği
Türk Plastik Cerrahi Derneği ve Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği Üyeliği
Meme Rekonstrüksiyonu Çalışma Grubu Üyeliği