TurkCoder.TK
Meme Dikleştirme | Prof. Dr. Betül Gözel
0 (553) 633 35 45

Sosyal Medyada Biz}

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme Sarkması (pitozis) Nedir ?

Meme Dikleştirmeİnsan yaşamı boyunca yaşlanma ve dokuların deforme olmasında yer çekimin etkisi yadsınamaz. Bazı kişisel özelliklerinde etkisiyle bayanlar normal meme büyüklüğünden bağımsız olarak aşağı yer değiştirmiş göğüslere (pitozis) sahip olabilirler. Bu sarkma çoğu zaman meme küçüklüğü ya da aşırı büyüklüğü ile bir arada bulunur. Meme büyüklüğü normal ancak sarkmış göğüslere daha nadir rastlanır. Sarkma özellikle genç ve orta yaşlı kadınlarda, kendine güven sorunu oluşturabilecek kadar ciddi bir estetik problem teşkil etmektedir.

Meme Sarkmasının Nedenleri Nelerdir ?

– Doku kalitesi ve genetik özellikler son derece belirleyicidir. Özellikle genç yaştaki meme sarkmalarında doku kalitesinin düşüklüğü son derece önemlidir.
– Sigara cilt kalitesini bozan en önemli dış faktördür.
– Yer çekimi etkisi hayat boyu devam eden ve önlenemez bir etkendir. Dolayısıyla devamlı sütyen kullanımı bu etkiyi bariz olarak azaltır.
– Tekrarlayan doğumlar ve uzun süreli emzirme dönemleri sarkmayı tetikleyen en önemli faktör gibi görünmektedir.
– Fibrokistik meme hastalığı ya da polikistik over hastalığı olan bayanlarda meme deformasyonları daha sık görülmektedir.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi) Nedir ve Tipleri Nelerdir ?

Sarkma, meme büyüklüğü ile bir aradaysa yani hem küçültme hem dikleştirme işlemi gerekiyor ise; bu sorunun çözümü ‘Meme Küçültme Ameliyatı’dır. Zira her meme küçültme ameliyatı aynı zamanda dikleştirme işlemini de yerine getirir.
Sarkma, meme küçüklüğü ile bir aradaysa meme protez uygulaması ve dikleştirme ameliyatı kombine olarak planlanmalıdır. Bu işlemle aynı zamanda memeler arası asimetri ve boyut farkı da giderilebilir ve ‘Augmentasyon Mastopeksi’ adı verilir.
Nadiren yeterli meme dokusu varken sarkmış göğüslere rastlanır ve sadece dikleştirme ‘mastopeksi’ ameliyatı ile tedavi edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında iz Kalır mı ?

Meme DikleştirmeGenel anlamda meme dikleştirme ameliyatları ve kombinasyonları izli ameliyatlardır. Ancak iyi bir iz bakımı yapıldığında bu izler kişiyi asla rahatsız etmez. Sadece meme başında ve az miktar sarkmanın olduğu nadir durumlarda; meme başı çevresinden yapılan kesilerle dikleştirme yapılabilir (periareolar mastopeksi) ve iz kalmaz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı ve Sonrası Nasıldır ?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır ve yapılacak işleme göre 1.5-2.5 saat arasında sürer. Ameliyat sonrası bariz bir ağrı beklenmez. Bununla birlikte gerek buz kompresi yapmak gerekse kanama takibi açısından hastanın 1 gün hastanede kalması tercih edilir. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta -10 gün içerisinde normal yaşantısına tamamen döner. Ancak ortalama 3 ay süreyle memeyi direk etkileyebilecek bazı durumlardan kısıtlanır.

30 Ocak 2018
4.058 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir